ru
Biežāk uzdotie jautājumi

Šajā sadaļā Jūs varat izlasīt ekspertu atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem un saņemt noderīgus padomus.

Es nejūtos labāk. Kāpēc man ir jālieto zāles?
Zāles ir jāturpina lietot arī tad, ja neuzlabojas pašsajūta. Medikamentu galvenais uzdevums ir mazināt atkārtota infarkta risku un sirds slimību riska faktorus.
Vai man ir jāatmet smēķēšana?
Smēķēšanas atmešana ir obligāta!!! Smēķēšana palielina infarkta vai insulta risku. Atcerieties – nekad nav par vēlu atmest, jo katra cigarete skaitās!
Cik ilgi man būs jālieto zāles?
Iespējams, medikamenti būs jālieto visu mūžu. Atcelt medikamentu lietošanu vai samazināt devas drīkst tikai Jūsu ārsts. Atcerieties, ka patvaļīga medikamentu lietošanas pārtraukšana var izraisīt atkārtotu infarktu!
Vai man jālieto zāles arī tad, ja ir mainījies mans dzīvesveids?
Jā! Arī tad, ja ir veiktas izmaiņas dzīvesveidā, ir jāturpina lietot medikamenti. Katrs no medikamentiem veic savas funkcijas, piemēram, samazina asinsspiediena līmeni, samazina holesterīna līmeni, palēnina pulsu. Atcerieties, ka atcelt medikamentu lietošanu vai samazināt devas drīkst tikai Jūsu ārsts.
Kāpēc ārsts palielina zāļu devas?
Neuztraucieties, ja medikamentu devas tiek palielinātas dažas nedēļas pēc infarkta. Tā ir standarta procedūra –medikamentu “starta deva” tiek aizstāta ar normālu devu.
Kad es varu atgriezties darbā?
Atgriezties darbā, iespējams, varēsiet jau nedēļu pēc infarkta. Ir cilvēki, kuriem atveseļošanās laiks ir ilgāks. Par Jūsu atveseļošanās procesu jautājiet savam ārstam.
Vai es drīkstu sportot?
Kustības pēc infarkta ir obligātas! Sākt vajadzētu ar pastaigām, pakāpeniski palielinot slodzi. Ja veidojas nogurums, trūkst elpas vai krūtīs ir jūtamas sāpes (stenokardija), atpūtieties un pēc brīža atsāciet pastaigu.
 • Lūdzu, ņemiet vērā Jūsu ārsta vai kardiorehabilitācijas speciālista ieteikumus.
 • Vai drīkstu nodarboties ar seksu?
  Sekss ir tāda pati fiziskā aktivitāte kā citas – tas paātrina pulsu un paaugstina asinsspiedienu. Nogaidiet līdz brīdim, kad varat raiti uzkāpt pa kāpnēm divu stāvu augstumā bez sāpēm krūtīs (stenokardijas) vai elpas trūkuma.
  Kā iedarbosies zāles?
  Medikamenti, kurus izrakstījis ārsts,
  • mazina atkārtota infarkta risku,
  • mazina elpas trūkumu un nepieļauj sirds mazspēju,
  • kontrolē riska faktorus, piemēram, augstu holesterīna līmeni, augstu asinsspiedienu vai paātrinātu pulsu,
  • lai ārstētu stenokardiju jeb sāpes krūtīs.
  Mani uztrauc blaknes. Vai man ir jālieto visas zāles?
  Lai arī medikamenti var izraisīt blakusparādības, būtiskākais ir tas, ka tie samazina atkārtota infarkta risku. Ja Jums parādās blakusparādības, visdrīzāk tās pēc kāda laika pazudīs. Ja tās nemazinās, lūdziet padomu ārstam, kurš var izrakstīt alternatīvus medikamentus.
  Kāpēc man tika izrakstītas zāles?
  Lietojot atbilstošus medikamentus, var tikt samazināta koronārās slimības attīstība, samazināts infarkta risks un būtiski pagarināts dzīves ilgums. Tāpat ar medikamentu palīdzību iespējams samazināt sirds slimību riska faktorus.
  Kāpēc man zāles ir jālieto tik ilgi?
  Daudzi no medikamentiem koronārās slimības ārstēšanai ir jālieto visu mūžu. Piemēram, statīni var palīdzēt pazemināt holesterīna līmeni. Ja pārtrauksit šo zāļu lietošanu, holesterīna līmenis var atkal paaugstināties. Līdzīgi ir arī ar citiem medikamentiem. Jārēķinās ar to, ka sirds un asinsvadu slimības reti ir pilnībā izārstējamas.
  Vai man tiešām ir jālieto zāles?
  Ja Jums ir bijis infarkts, tad tas var atkārtoties, turklāt Jūs var piemeklēt arī insults. Vislabāk šo risku samazināt, lietojot medikamentus tādās devās, kā norādījis ārsts.
  Vai varu uz kādu laiku pārtraukt zāļu lietošanu?
  Ārsts Jums ir nozīmējis konkrētas zāļu devas, lai nodrošinātu Jums labāko aizsardzību pret atkārtotu infarktu vai insultu. Šī iemesla dēļ ikviena tablete ir svarīga!
  Mani moka nomāktība. Cik ilgi šāda sajūta saglabāsies?
  Ja nomāktība ir ilgstoša un nemazinās, izstāstiet ārstam par to, kā jūtaties, un lūdziet padomu.
  Zāles man atgādina par infarktu. Ko man darīt?
  Mēģiniet palūkoties uz zālēm kā uz pierādītu aizsardzību pret atkārtotu infarktu. Tās nevis atgādina par risku, bet gan palīdz no tā izvairīties. Slimības ignorēšana neliks mazināties atkārtota infarkta riskam, bet medikamenti palīdzēs to mazināt!
  Kā lai motivēju sevi mainīt dzīvesveidu?
  Atcerieties, ka izmaiņas dzīvesveidā Jums ļaus justies labāk un dzīvot pilnvērtīgāk! Veiciet izmaiņas pa vienai.
 • Vissvarīgāk ir atmest smēķēšanu! Tad pamazām turpiniet ar pārējiem ieteikumiem – sāciet vairāk kustēties, ēdiet veselīgāk, svars, iespējams, samazināsies pats. Plānojiet aktīvas brīvdienas, gatavojiet mājās, lietojiet mazāk sāls. Katru dienu atcerieties par veselīga dzīvesveida ieteikumiem un ieviesiet savā dzīvē kādu no tiem.
 • Iesaki sev tuviem cilvēkiem saņemt atbalstu pēc infarkta šeit!

  X