ru

Kā pasargāt sirdi karstā laikā?

Karstā laikā īpaša uzmanība savai veselībai jāpievērš sirds un asinsvadu slimību pacientiem. Lai uzzinātu, ko drīkst un ko labāk nedarīt tveicē, kā rīkoties kritiskās situācijās, lūdzu, iepazīstieties ar kardiologu padomiem!

  • PULSS – sirds slimniekiem, īpaši sirds mazspējas pacientiem, jāpievērš īpaša uzmanība pulsam, un tas jāmēra uz rokas artērijas miera stāvoklī no rīta un vakarā. Ja pulss miera stāvoklī ir virs 70-80 sitieniem/minūtē, atbilstošā devā jālieto pulsu normalizējoši medikamenti.
  • ASINSSPIEDIENS – karstā laikā hipertensijas slimniekiem var paaugstināties asinsspiediens, tāpēc svarīgi to izmērīt, un ja tas miera stāvoklī pārsniedz 140/85mmHg, rūpīgi jālieto ikdienas asinsspiedienu normalizējoši medikamenti un jāizvairās no jebkādas slodzes. Savukārt, ja asinsspiediens ir zemāks par 90/60 mmHg (piemēram, sirds mazspējas pacientiem), ir svarīgi – griezties pie ģimenes ārsta vai speciālista.
  • TŪSKA – karsts laiks veicina ne tikai svīšanu, bet arī tūskas veidošanos atsevišķos orgānos. Lai no tā izvairītos, nedrīkst lietot produktus, kas satur sāli, kā arī cukurotus dzērienus, kas veicina tauku uzkrāšanos. Īpaši sirds mazspējas pacientiem ieteicams regulāri svērties, lai novērtētu, vai organismā nav uzkrājies ūdens. Savukārt uztūkušas kāju vēnas vislabāk veldzēs un atslogos vēsa ūdens kāju peldes vai brišana gar jūras krastu pievakarē (kad nav tik karsts).
  • SAULE UN KARSTUMS – sirds slimību pacientiem karstajā laikā nav ieteicams atrasties ārā tiešos saules staros no plkst.10.00-18.00. Īpaši uzmanīgiem jābūt ar fiziskajām slodzēm šajā laikā, piemēram, zālāja pļaušanu un citām smagām nodarbēm, kas rada papildus slodzi sirdij!
  • ŪDENS, ŪDENS UN VĒLREIZ ŪDENS – karstā laikā vajadzētu dienā izdzert vismaz 2l ūdeni, taču sirds mazspējas pacientiem jāatceras, ka jāseko līdzi tam, lai ūdens neuzkrājas organismā.
  • MEDIKAMENTI – sirds un sirds asinsvadu slimību pacientiem jālieto visi ārstu nozīmētie medikamenti arī karstā laikā! Ja karstuma ietekmē pasliktinās pašsajūta, tad noteikti vērsieties pēc palīdzības pie speciālista.
  • KRITISKA SITUĀCIJA – ja karstumā krietni pasliktinās pašsajūta, rodas nopietns bezspēks, galvas sāpes, žņaudzošas sāpes sirds apvidū, paaugstināts asinsspiediens, zvaniet 113! Ja pašsajūta ir tikai nedaudz pasliktinājusies, aicinām griezties pie ģimenes ārsta!

Ilustratīvā foto avots ir Flickr.com, saskaņā ar Creative commons licenci.
Foto autors: Alex MBy: Alex M

Uzzini vairāk par atveseļošanos pēc infarkta šeit!

X