ru

Ģimenes hiperholesterinēmijas dienā aicinām pārbaudīt holesterīna līmeni sev un tuviniekiem

24. septembrī pasaulē tiek atzīmēta Ģimenes hiperholesterinēmijas diena. Tās mērķis ir pievērst uzmanību izplatītākajai ģenētiski pārmantojamajai slimībai, kas izraisa pieauguša cilvēka agrīnu nāvi, un tās riskiem.

Slimībai raksturīgi, ka vairākiem ģimenes locekļiem ir augsts holesterīna līmenis asinīs (parasti >8 mmol/l) un agrīni – nereti jau no 30 gadu vecuma – attīstās sirds artēriju nosprostošanās, kas var novest pie miokarda infarkta, stenokardijas un arī nāves. Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas kardiologs prof. Gustavs Latkovskis: “Esam pieraduši par paaugstinātu holesterīnu runāt saistībā ar neveselīga uztura un dzīvesveida sekām. Taču patiesībā diezgan daudziem cilvēkiem paaugstināts holesterīns tiek pārmantots no vecākiem. Lai savlaicīgi diagnosticētu ĢH, ikvienam, tai skaitā jauniem cilvēkiem, vajadzētu vērsties pie sava ģimenes ārsta un veikt holesterīna analīzes, pēc tam nepieciešamības gadījumā ģimenes ārsts var nosūtīt uz tālākiem izmeklējumiem pie speciālista. Mūsdienās slimība ir efektīvi ārstējama un iespējams pagarināt dzīves ilgumu par vairākiem desmitiem gadu.”

Uzziniet vairāk par ģimenes hiperholesterinēmiju un kā rīkoties, ja Jums vai Jūsu tuviniekam ir augsts holesterīna līmenis: www.parholesterinu.lv

Ilustratīvo foto avots ir Unsplash.com, saskaņā ar Creative commons licenci.
Foto autors: Drew Hays

Uzzini vairāk par atveseļošanos pēc infarkta šeit!

X